مجتمع پتاس خور

اولین تولید کننده پتاس در ایران

انتخاب سرمایه گذار برای احداث دو واحد صنعتی

به زودی مزایده انتخاب سرمایه گذار جهت احداث واحد صنعتی تولید کلرید کلسیم، اکسید منیزیم و سولفات پتاسیم از شورابه های مجتمع پتاس خور در استان اصفهان برگزار می شود.

مدیر مجتمع پتاس خور با بیان این مطلب گفت: متعاقب راه اندازی کارخانه پتاس و با توجه به وجود زیرساخت های مناسب، چند طرح توسعه ای که نتیجه فعالیت های پژوهشی انجام شده در مجتمع می باشد، با هدف ایجاد ارزش افزوده محصولات طرح در دستور کار قرار گرفته است.

وی در ادامه افزود: احداث کارخانه 30 هزار تنی کلرور کلسیم (قابل مصرف در صنایع حفاری نفت)، 20 هزار تنی اکسید منیزیم (قابل مصرف در صنایع نسوز)، احداث کارخانه 20 هزار تنی سولفات پتاسیم (قابل مصرف در صنایع کشاورزی) با هدف جلوگیری از خروج ارز ناشی از واردات این محصول استراتژیک، احداث کارخانه 820 هزار تنی سود کاستیک با مشارکت بخش خصوصی که عملیات اجرایی آن در آیندهای نزدیک آغاز خواهد شد و نیز احداث کارخانه 10 هزار تنی تولید انواع نمک های خوراکی، دارویی و رژیمی ازجمله طرح های توسعه ای در منطقه خور و بیابانک می باشد.

علوی نایینی خاطر نشان کرد: ساخت کارخانه های توسعه ای مجتمع پتاس خور و بیابانک در راستای اجرای سیاست های اصل 44 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و منویات سال 95 مقام معظم رهبری مبنی بر اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل با مشارکت بخش خصوصی اجرایی خواهد شد.

مدیر مجتمع پتاس خور  با اشاره به ایجاد طرح گردشگری در منطقه گفت: توجه ویژه دولت تدبیر و امید به صنعت رو به رشد و اشتغالزای گردشگری و شرایط خاص و منحصر بفرد اقلیمی و زمین شناسی مجتمع پتاس ما را بر آن داشت تا طرح جامع گردشگری مجتمع پتاس خور و بیابانک را با هدف جذب گردشگر تهیه و تدوین نموده و پس از دریافت موافقت مقامات مسئول، اقدامات عملی آن را آغاز کنیم.

وی تصریح کرد: هم اکنون در مرحله دریافت مجوز از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان هستیم و اجرایی شدن این طرح با مشارکت بخش خصوصی، رونق صنعت گردشگری به ویژه ژئوتوریسم را در منطقه فراهم خواهد کرد.

علوی نایینی با اشاره به تاریخچه شورابه های پتاس در منطقه خور و بیابانک گفت: عملیات پی جویی و اکتشاف سراسری ذخایر شورابه ای و سنگی پتاس کشور از سال 1368 و در قالب طرح اکتشاف و تجهیز ذخایر پتاس آغاز شد که پس از انجام مطالعات مقدماتی و بررسی وضعیت ذخایر کشور از نظر عیار عناصر و یون های مزاحم، پلایای خور و بیابانک به عنوان اولویت اول جهت احداث کارخانه کلرور پتاسیم تعیین شد.

مدیر مجتمع پتاس خور  یادآور شد: مطالعات اکتشافی پلایای خور با وسعت 2 هزار کیلومتر مربع بین سال های 76 تا 79 انجام شد که نتیجه آن تخمین ذخیره 450 میلیون مترمکعب شورابه قابل استخراج در این پلایا بوده و با توجه به ظرفیت تولید 50 هزار تنی کارخانه فرآوری پتاس، عمر معدن بالغ بر 30 سال تخمین زده شده است.

وی در ادامه اظهار داشت: شورابه این پلایا علاوه بر پتاس، دارای املاح معدنی با ارزشی از قبیل کلرور کلسیم، کلرور منیزیم، نیترات کلسیم، لیتیم و نمک شورابه ها می باشد و کارخانه پتاس خور و بیابانک که اولین کارخانه تولید پتاس در کشور می باشد در سال 86 راه اندازی شد اما پس از مدت کوتاهی به دلیل مشکلات ناشی از تحریم ها و ... تعطیل شد و مجدد با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید و با حمایت های بی دریغ ریاست محترم هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران و مدیرعامل محترم شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران و تلاش های شبانه روزی پرسنل بومی مجتمع این کارخانه در اواسط 94 مجدد راه اندازی شد و طلسم تولید ماده استراتژیک پتاس در ایران شکسته شد.

علوی نایینی در پایان گفت: پس از گذشت یک سال از روند فروش محصول به صورت برگزاری مزایده عمومی، در هفته گذشته نیز اولین محموله پتاس به میزان 500 تن در بورس کالا به فروش رسید.
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی
اولین تولید کننده پتاس در ایران و یکی از بزرگترین تولید کنندگان پتاس در خاورمیانه می باشد. این مجتمع با وسعت معدنی دو هزار کیلومترمربع در استان اصفهان - شهر خور واقع شده است. این مجتمع با هدف تولید سالانه پنجاه هزار تن کلرید پتاسیم بعنوان کود شیمیایی و سیصد هزار تن کلرید سدیم جهت مصارف پتروشیمی، خوراکی و داروئی و سی هزار تن هیدروکسید منیزیم افتتاح و به بهره برداری رسیده است.
آدرس تلگرام : https://telegram.me/iranpotash
IranPotash@
دنبال کنندگان ۱ نفر
این وبلاگ را دنبال کنید
طراح قالب : عرفـــ ـــان قدرت گرفته از بلاگ بیان