مجتمع پتاس خور

اولین تولید کننده پتاس در ایران

پلایای خور

پلایا

پلایای خور با وسعتی بالغ بر 2250 کیلومتر مربع در پست ترین منطقه ارتفاعی حوضه آبریز شهرستان خور در اثر ورود و تبخیر آب های سطحی و زیرزمینی و در نتیجه رسوبگذاری در طول چند هزار سال متمادی تشکیل شده که منجر به تشکیل پوسته نمکی متخلخلبا وسعت 1300کیلومتر مربع و ضخامت بیش از 8 متر شده که درون آن حدود یک میلیارد متر مکعب شورابه با شوری  320 گرم در لیتر شامل انواع نمک های با ارزش جای گرفته و در بین 60 پلایای کشور ایران دارای بالاترین عیار پتاس شناخته شده و مورد توجه بخش معدن کشور قرار گرفته است .

بر این مبنا در سالهای 75 و 76 با انجام عملیات اکتشافی ویژه و متناسب با محیط ، استخراج و بهره برداری از معدن مقرون به صرفه برآورد شده و متعاقب این امر عملیات تجهیز بلا فاصله آغاز گردیده است .

در واقع بهره برداری از شورابه پلایا از طریق زهکشی امکان پذیر است که از طریق حفر کانال و چاه و خندق  محقق می شود بنابراین با توجه به  ضخامت لایه آبدار و متناسب با شرایط بلوکهای استخراجی  انتخاب و تعیین هریک از مواردحفاری اعم از حفرچاه یا کانال  صورت می پذیرد .  

از سال 78 تا 96 طی 7 فاز جداگانه در مجموع45 کیلومتر کانال و 29 حلقه چاه و 5 مورد خندق جهت بهره برداری و استخراج شورابه در پلایا حفر شده است .

درخصوص اکتشاف پلایا نیز  از سال 75 تا 96 نزدیک به 300 حلقه انواع گمانه های اکتشافی حفر و مورد مطالعه قرار گرفته است .

متوسط دانسیته شورابه پلایا 1.220 گرم بر سانتیمتر مکعب برآورد شده و سطح ایستابی شورابه در پوسته نمکی در 30 سانتی متری سطح زمین واقع گردیده و معمولا پس از بارندگی سطح ایستابی به حدی بالا می آید که منجر به تشکیل در یاچه فصلی می گردد .

از هر متر مکعب شورابه پلایا بطور متوسط می توان 200 کیلوگرم نمک طعام و 6 کیلوگرم پتاس استحصال نمود ضمن اینکه در روند استحصال پتاس محصولات جانبی با ارزش دیگری نظیر ترکیبات منیزیم و کلسیم نیز قابل فرآوری خواهد بود .

طبق برنامه می بایست سالیانه 15 میلیون متر مکعب شورابه در پلایا جمع آوری واستخراج و از طریق ایستگاه پمپاژ و خط لوله ای به طول حدود 10 کیلومتر به استخرهای تبخیر خورشیدی منتقل می شود .

 

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی
اولین تولید کننده پتاس در ایران و یکی از بزرگترین تولید کنندگان پتاس در خاورمیانه می باشد. این مجتمع با وسعت معدنی دو هزار کیلومترمربع در استان اصفهان - شهر خور واقع شده است. این مجتمع با هدف تولید سالانه پنجاه هزار تن کلرید پتاسیم بعنوان کود شیمیایی و سیصد هزار تن کلرید سدیم جهت مصارف پتروشیمی، خوراکی و داروئی و سی هزار تن هیدروکسید منیزیم افتتاح و به بهره برداری رسیده است.
آدرس تلگرام : https://telegram.me/iranpotash
IranPotash@
دنبال کنندگان ۱ نفر
این وبلاگ را دنبال کنید
طراح قالب : عرفـــ ـــان قدرت گرفته از بلاگ بیان